پیروزی کم‌رنگ هوادار پوتین در انتخابات شهرداری مسکو

0,,17074651_303,00سرگئی سوبیانین، نامزد مورد حمایت پوتین با کسب کمی بیش از نیمی از آرا شهردار مسکو شد. آلکسی ناوالنی، رقیب او از اپوزیسیون که آرایی نامنتظره کسب کرد نتایج انتخابات را “دست‌کاری شده” نامید و خواستار برگزاری دور دوم شد.

سرگئی سوبیانین، شهردار کنونی مسکو (تصویر بالا)، با کسب ۵۱ و ۴ دهم آرا توانست اندکی بیش از نیمی از آرا را کسب کند و شهردار مسکو شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آلکسی ناوالنی، کاندیدای اپوزیسیون و رقیب سوبیانین که طبق نتایج رسمی در رخدادی غیر منتظره توانست ۲۷ و ۲ دهم آرا را به دست آورد، به نتایج اعلام شده اعتراض کرده و خواستار برپایی دور دوم انتخابات شده است.

ناوالنی، وکیل و بلاگر مخالف دولت روسیه، شامگاه یکشنبه (۸ سپتامبر/ ۱۷ شهریور) گفت که در انتخابات شهردار مسکو “دست‌کاری‌های آشکار” روی داده است. به گفته او، سوبیانین آرای قاطع را به دست نیاورده و انتخابات باید به دور دوم کشیده شود.

او تهدید کرد، در صورتی که دور دوم برگزار نشود از مردم خواهد خواست، به خیابان‌ها بیایند و اعتراض کنند. ستاد انتخاباتی ناوالنی هم شب گذشته (یکشنبه) نتایج آرا را رد کرد.

ناوالنی که به دلیل مبارزات ضد فساد خود صاحب‌نام شده خواستار برگزاری تظاهرات شده است. مقام‌های روسی مجوز برپایی تظاهرات در عصر دوشنبه (۹ سپتامبر) را صادر کرده‌اند. قرار است حدود ۲۵۰۰ نفر در این تظاهرات شرکت کنند.

سوبیانین، شهردار کنونی و نامزد طرفدار دولت روسیه، شامگاه یکشنبه در برابر هزاران تن از هوادارانش اطمینان داد که پیروز می‌شود. او گفت: «ما بازترین و صادقانه‌ترین انتخابات تاریخ مسکو را سازمان‌دهی کرده‌ایم.»

کمیسیون انتخابات میزان مشارکت مردم در انتخابات روز یکشنبه (۸ سپتامبر) را ۳۲ درصد اعلام کرده است.

سنگ محکی برای سنجش محبوبیت پوتین

انتخابات شهردار مسکو سنگ محکی برای ارزیابی آرای پوتین به حساب می‌آید. سوبیانین که طرفدار پوتین است از سال ۲۰۱۰ به بعد شهرداری مسکو را بر عهده دارد. او که تکنوکراتی ۵۵ ساله است توسط کرملین به این مقام‌ گمارده شد. با این که او شخصیتی دارای کاریزما به حساب نمی‌آید، اما بعضی او را به دلیل اقداماتش برای بهبود زندگی روزانه شهری می‌ستایند.

در عین حال بسیاری از کسانی که به آلکسی ناوالنی ‌رأی داده‌اند عنوان کرده‌اند که این رأی را به خاطر هواداری از ناوالنی نداده‌اند بلکه خواسته‌اند با این کار مخالفت خود با پوتین را اعلام کنند.

ناوالنی در ژوئیه سال جاری (۲۰۱۳) در دادگاه محاکمه و به اتهام اختلاس و فساد مالی به ۵ سال زندان محکوم شد. اجرای حکم به دلیل تقاضای فرجام به تعویق افتاد و ناوالنی، رقیب ۳۷ ساله شهردار کنونی مسکو، توانست در انتخابات شرکت کند. ناوالنی اتهام‌های خود را نپذیرفته و می‌گوید، این اتهام‌ها انگیزه‌های سیاسی دارد.

این بلاگر مخالف دولت که گرایش‌هایی عمدتا ملی‌گرایانه دارد رقابت‌های انتخاباتی خود را بیشتر در صحنه خیابان و اینترنت برپا کرده است.

پروفسور نیکولای پتروف، از دانشکده اقتصاد دانشگاه مسکو، می‌گوید که ناوالنی با شرکت در این انتخابات به “سیاستمداری با اهمیتی ملی” تبدیل شده است. به گفته او، دولت روسیه ناوالنی را به دلایل تاکتیکی به انتخابات راه داد تا بتواند از این طریق انتخابات را مشروع جلوه دهد.

پروفسور پتروف، معتقد است، شاید آزادی ناوالنی به قید وثیقه هم به این دلیل صورت گرفت که در غیر این صورت خطر اعتراضات گسترده خیابانی وجود داشت.
منبع: دویچه وله


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


هشت + 1 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>