تداوم بحران مالی ۲۰۰۸

7233_Page_

 

گاردین به بررسی بحران مالی سال ۲۰۰۸ و ورشکستگی بانک های بزرگ آمریکا پرداخت. سقوط بانک سرمایه گذاری لمن برادررز ایالات متحده در پنج سال پیش در ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۸ چیزی بیش از آغاز ساده ی بحران مالی جهانی بود. مجموعه ی پیامدهایی که این اتفاق داشت، مشکلات روابط سیاسی و اقتصادی مهم درون نظام های غربی را نیز به خوبی نشان داد.

درباه ی سرشت تاریخی این بحران مالی همین بس که دولت ها و مقامات مالی برای مواجهه با آن به تزریق وسیع پول به بازارهای مالی رو آورده اند و بدین وسیله در حال ایجاد فاجعه ای تازه هستند.

حدود ۸٫۸ میلیون شغل و ۱۹٫۶ تریلیون دلار از ثروت خانوارهای آمریکایی طی این مدت از میان رفت. برای پی بردن به ابعاد فاجعه همین بس که فدرال رزرو اقدامات اضطراری گسترده ای در نظام بانک داری ایجاد کرده است. حدود ۱۷٫۷ تریلیون دلار از این رقم را فقط ورشکستگی هشت بانک برتر ایالات متحده از جمله سیتی گروپ، مورگان استنلی، و مریل لینچ به مردم تحمیل کرد. این نه بحران نقدینگی بل که بحران ورشکستگی است.

فدرال رزرو بی اعتنا به هر چیز دیگر، برنامه ی”تسهیل مقداری پول” را با تزریق ماهانه ۸۵ میلیون دلار به بازار مالی برای نجات بانک های عمده و مراکز فاینانس در پیش رفت. بنا به گزارش وال استریت ژورنال، مجموع بدهی های “اوراق قرضه ی شرکتی” از سال ۲۰۰۷ تاکنون نزدیک به ۶ تریلیون دلار افزایش داشته است و به بالای ۵۷ درصد رسیده است. “اوراق قرضه ی بنجل” که پیش از بحران سال ۲۰۰۸ حدود ۱۷ درصد از اوراق قرضه ی شرکتی را تشکیل می دادند هم اکنون ۲۵ درصد از آن را شامل می شوند.

بازار بورس پیوسته در حال جابه جا کردن رکوردهای جدید است، در حالی که رشد اقتصاد ایالات متحده اندکی بیش از ۲ درصد است یعنی بسیار پایین تر از آن چه برای تطبیق با نیروی کار در حال ازیاد این کشور مورد نیاز است و نیز برای مقابله با شرایط بیکاری وسیع.

 جالب آن است که «بازارهای نوظهور» که اکثراً از آنان به مثابه ی پایه ای جدید  برای رشد اقتصاد جهانی یاد می شد دچار ضرباتی چند شده اند و نتایجی کم تر از انتظارات به دست داده اند. حتی ممکن است این بازارها محرک یک بحران مالی تازه نیز بشوند. با آغاز به کاهش برنامه های محرک پولی فدرال رزرو، حباب هایی نیز که در این اقتصادها به دلیل تزریق پول ارزان شکل گرفته بود در حال ترکیدن است.

اقتصاد ایرانی


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


یک + 3 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>