مساله سوریه نباید به مانعی در روابط با ایران تبدیل شود

1922006_Page__2

 

خالد بن محمد العطیه، وزیر خارجه قطر روز پنجشنبه در حاشیه شصت و هشتمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، با وزیر امور خارجه کشورمان در نیویورک دیدار و درباره روابط دوحه- تهران با وی گفتگو کرد. العطیه در گفتگوی اختصاصی با دیپلماسی ایرانی درباره ملاقات خود با دکتر محمد جواد ظریف و روابط با ایران تاکید کرد که قطر نمی خواهد بحران سوریه بر رابطه دوحه با تهران سایه افکند. متن این گفتگوی کوتاه را در زیر می خوانید:

شما امروز با وزیر خارجه جدید ایران دیدار و گفتگو کردید. نخستین دیدار شما با آقای ظریف چگونه بود؟

همواره دیدارهای ما با برادرانمان در ایران دوستانه و خوب است و من برای دکتر ظریف آروزی موفقیت در کارها و برنامه هایش کردم. ایشان ماموریت بزرگ و کارهای بسیاری در پیش رو دارد و من به وی گفتم که می خواهیم شاهد موفقیت وی در عملی کردن آن ها باشیم.

آیا درباره بحران سوریه با آقای ظریف گفتگو داشتید؟ آیا فکر می کنید بتوانید زمینه مشترکی با دولت جدید ایران برای حل بحران سوریه بیابید؟

باید بگویم، قطر نیز به مانند ایران بر این باور است که حل بحران سوریه تنها از راه دیپلماتیک و گفتگوهای سیاسی خواهد بود. نهایتا برای پایان دادن به خشونت در آن کشور باید گفتگو انجام داد.

آیا در جلسه امروز با آقای ظریف، در خصوص یافتن راه حل سیاسی برای سوریه و برگزاری گفتگوهای ژنو ۲ بحثی انجام شد؟

نه، در واقع تنها موضوعی که ما درباره آن صحبت کردیم روابط دو جانبه بود. می دانید که قطر و ایران دو کشور همسایه با روابط ریشه دار و تاریخی هستند. بحث ما اساسا امروز درباره روابط دو جانبه بود.

در سال های اخیر نگرانی های فزاینده ای در منطقه درباره گسترش افراط گرایی و جریان های افراط گرا به وجود آمده است. آیا قطر و ایران می توانند برای مقابله با این پدیده همکاری کنند؟

من راستش ترجیح می دهم که بر روی این مساله و موضوع سوریه تمرکز نکنیم. ما خواستار گسترش روابط و مناسبات تاریخی با ایران هستیم که همواره خوب بوده است. ما و برادرانمان در ایران بر سر موضوع سوریه دچار اختلاف نظر هستیم. اما نمی خواهیم این موضوع بر استمرار روابط خوب دو جانبه تاثیر گذارد. ما می خواهیم روابط را بیش از گذشته گسترش بخشیم تا آنچه برای دو طرف سودمند است حاصل شود.

اما موضوع افراط گرایی در ورای مرزهای سوریه نیز جریان دارد. در پاکستان، افغانستان، مالی و آفریقا. دوحه و تهران چگونه می توانند برای مهار این پدیده همکاری کنند؟

قطر نیز به مانند ایران از افراط گرایی نگران بوده و خواستار مقابله با آن می باشد. ما هر گونه اقدام افراطی و خشونت آمیز را از ناحیه هر کسی یا جریانی که باشد محکوم می کنیم. این اصول مشترکی است که میان ما و برادران در ایران وجود دارد و میتواند زمینه مشترکی باشد برای مقابله با افراط و خشونت.

و آخرین پرسش اینکه نظر قطر درباره دیدار مقام های ایرانی و آمریکایی در نیویورک و گشایش در روابط دو کشور چیست؟

ما به توانمندی آقای ظریف و هوشمندی وی در مدیریت موضوع هسته ای خوشبین هستیم و همینطور به آقای کری و فهم وی از اوضاع و آمادگی وی برای گفتگو امید داریم و مطمئن هستیم که حل موضوع به زدی قابل تحقق خواهد بود.


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


هشت + 4 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>