افزایش تردیدها در تهران درباره ضرورت و فایده مکالمه تلفنی روحانی-اوباما

rowhani7

 

برخی کارشناسان مطلع می گویند مکالمه تلفنی رییس جمهور حسن روحانی با باراک اوباما در برخی محافل داخلی نظام به عنوان اقدامی نالازم و شتابزده تفسیر شده است.

پس از مکالمه تلفنی روحانی و اوباما این بحث به طور جدی در تهران مطرح شده است که آیا روحانی مجوز لازم برای این کار را داشته است؟

اگرچه مقام های دولت تاکید دارند که تمامی مجوزهای لازم را در اختیار داشته و هیچ اقدام هماهنگ نشده ای انجام نداده اند، اما برخی اطلاعات موجود تردیدهایی را در این مورد به وجود آورده است.

علاوه براین، اظهارات سوزان رایس، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در این باره که درخواست این مکالمه تلفنی از سوی روحانی بوده نیز، بر شدت مخالفت های داخلی با این اقدام افزوده است.

مقام های دولت اظهارات رایس را تکذیب کرده اند و عباس عراقچی معاون وزیر خارجه از گله ایران به مقام های امریکایی در این باره خبر داده است اما مشاور امنیت ملی امریکا اظهارات خود را تصحیح نکرده است.

اما باز هم اطلاعات تکمیلی نشان دهنده آن است که در خوش بینانه ترین حالت تقاضای مذاکره تلفنی یک تقاضای دو طرفه بوده و امریکایی ها متقاضی صرف نبوده اند.

در حالی که بدون تردید هزینه ایدئولوژیک چنین اقدامی بسیار بالاست، این سوال اکنون به طور جدی مطرح شده است که چه ضرورتی به برقراری این تماس تلفنی وجود داشت؟

برخی ناظران عقیده دارند روحانی می بایست هرگونه تماس مستقیم با رییس جمهور امریکا را که در نوع خود اولین تماس پس از ۳۳ سال بوده، به برداشته شدن چند گام اعتماد ساز جدی از سوی امریکا موکول می کرد.

سردار سرلشگر عزیز جعفری فرمانده کل سپاه پایداران روز ۸ مهر در این باره گفته است: «بهتر بود همان‌گونه که برای ملاقات حضوری به اوباما وقت داده نشد، از پذیرش مکالمه تلفنی با اوباما نیز خودداری کرده چنین اقداماتی به بعد از نشان دادن اقدامات عملی دولت آمریکا و راستی‌آزمایی و صداقت‌سنجی در رفتار عملی‌‌شان موکول می‌شد».

برخی ناظران می گویند دیدگاه سردار جعفری یک نمونه از دیدگاه کلی تری است که در تهران درباره مکالمه تلفنی روحانی و اوباما وجود دارد.

این دیدگاه معتقد است که روند نزدیکی به مقام های امریکایی باید نسبتی مستقیم با آمادگی امریکا برای انجام اقدامات اعتماد ساز جدی در عمل داشته باشد.

علاوه بر این، این پرسش به طور جدی مطرح شده است که این مکالمه تلفنی واقعا چه نفعی برای دیپلماسی داشته است؟

یک کارشناس مطلع در تهران به «ایران هسته ای» گفت: «سوالی که باید دولت به آن جواب بدهد این است که در حالی که ممکالمه ظریف-کری انجام شده بود، چه نیازی به مذاکره مستقمیم اوباما و روحانی وجود داشت».

وی ادامه داد: «به نظر می رسد یک امیتزا بسیار مهم به دلایلی صرفا سمبلیک و تبلیغاتی به طرف مقابل داده شده است».

در عین حال، تحلیلگران در تهران می گویند این موضوع اکنون تا حدودی مربوط به گذشته محسوب می شود و ضرورتی به تمرکز جدی بر آن نیست.

ایران هسته ای


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


9 − پنج =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>