تلاش ایران برای برگرداندن ۷ هزار لوح هخامنشی از آمریکا

0,,17120814_401,00

 

به‌ گفته “رئیس سازمان میراث فرهنگی” ایران می‌کوشد حدود هفت هزارلوح هخامنشی را که برای خوانش به آمریکا ارسال و آن‌جت توقیف شده است، بازگرداند. به‌تازگی از جام “شیردال باستانی” در فرودگاه مهرآباد تهران رونمایی شد.

محمدعلی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری ایران اعلام کرد که لوح‌های مربوط به دوره هخامنشی توقیف شده در آمریکا به ایران بازگردانده می‌شود.

به گزارش سایت “واحد مرکزی خبر” محمدعلی نجفی جمعه ۱۲ مهر ۱۳۹۲ گفت: «حدود هفت هزارلوح مربوط به دوره هخامنشی که برای خوانش به آمریکا ارسال شده بود و در آن‌جا توقیف کرده بودند به کشور بازگردانده می شود.»

آن‌طور که نجفی می‌گوید در مجموع حدود ۳۰ هزار لوح به آمریکا ارسال شده بود که تعدادی از آن‌ها به کشور بازگردانده شده و تعدادی هم شکسته و از بین رفته است.

واحد مرکزی خبر به نقل از محمد علی نجفی گزارش می‌دهد که پیش از این دادگاه آمریکایی حکم توقیف این لوح‌ها را صادرکرده بود و در حال حاضر امکان جابه‌جایی آن‌ها وجود ندارد. اما سازمان میراث فرهنگی تلاش می‌کند شرایط بازگشت این اسناد تاریخی را به کشور فراهم کند.»

الواح یا گل‌نوشته‌های هخامنشی متعلق به تخت جمشید حدود ۸۰ سال پیش با هدف مطالعه علمی به موسسه شرق شناسی شیکاگو امانت داد شد.

این الواح نشان می‌دهند که برای ساخته شدن تخت جمشید، چه حقوقی پرداخت شده است و چه قوانین دیوانی و اداری در حکومت هخامنشیان وجود داشده است. گل‌نوشته‌ها در واقع اسناد داخلی و حسابداری کارکنان تخت‌جمشید و یک بایگانی اداری بوده‌اند. برای نمونه نشان می دهند سازندگان تخت‌جمشید را بردگان تشکیل نمی‌دادند بلکه مردان و زنانی بوده‌اند که به اندازه تخصص خود و کاری که انجام می‌دادند دستمزد می‌گرفتند.

پس از آن‌که در سال ۲۰۰۱ پنج آمریکایی در انفجار بمب یک مرکز خرید در اسرائیل کشته شدند، تعدادی از بازماندگان کشته‌شدگان دولت ایران را برای دریافت غرامت تحت پی‌گرد قانونی قرار دادند.

دادگاه آمریکایی نیز جمهوری اسلامی ایران را به پرداخت بیش از ۷۰ میلیون دلار خسارت و سیصد میلیون دلار جریمه محکوم کرد. اموال متعلق به ایران از جمله آثار تاریخی در موزه‌ها نیز به همین دلیل تاکنون توقیف شده‌است.

آمریکا “جام ۲۷۰۰ ساله” ایران را بازگرداند

در روزهای اخیر از جام نقره معروف به “شیردال باستانی” در فرودگاه مهرآباد تهران توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی رونمایی شد. مقام‌های ایرانی حدود یک دهه تلاش داشتند تا “شیردال باستانی” را به کشور بازگردانند؛ اما آمریکا درست همزمان با سفر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به نیویورک اقدام به بازگرداندن این جام کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد این جام را به نشانه حسن نیت و احترام به فرهنگ ایران بازمی‌گرداند.

در روزهای اخیر شائبه‌هایی درباره اصل یا تقلبی بودن جام نقره معروف به “شیردال باستانی” به وجود امده است. مهناز گرجی مدیر کل موزه ملی ایران در این‌باره گفته است: «در شرایط فعلی تاکید بر نمادین بودن عمل استرداد داریم.»

شیردال موجودی افسانه‌ای است که پیکری از شیر و سری از دال یا عقاب دارد. این جام در مراسم باستانی به عنوان جامی تشریفاتی به کار می‌رفت و آن را حائز قدرت شفابخشی و پاسبانی از گنجینه‌ها می‌دانستند.

طرح این موجود افسانه‌ای را می‌توان در بسیاری از مجسمه‌ها و بناهای باستانی ایران نیز مشاهده کرد. تندیس‌هایی با شکل شیردال در معماری باستانی ایران کاربرد زیادی داشته است.

دویچه وله

 


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


− پنج = 1

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>