مددکاری و مشاوره در پلیس جدی گرفته شود/قدرت مشروع پلیس با جامعه محوری افزایش می یابد

n00109901-b

 

یک جامعه شناس با اشاره به ضرورت های به کارگیری فنون مشاوره و مددکاری در کلانتری ها گفت: این اقدام هم اکنون در کلانتری ها صورت گرفته است اما هنوز به دلایلی همچون نبود منابع و یا نداشتن آموزش های لازم در این بخش هنوز به بلوغ نرسیده این در حالی است که این موضوع در پلیس باسد جدی گرفته شود.

دکتر پوررضا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی ” ندای انقلاب ” بیان داشت: پلیس به معنی شهر و هر آنچیز که در این زندگی اجتماعی رشد می یابد است لذا پلیس یا همان نیروی انتظامی باید حافظ نظم و امنیت باشد.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه مددکاری اجتماعی در پلیس بیان داشت: خوشبختانه این حرکت چند وقتی است در پلیس شروع شده و در زمینه رویکردهای تشویقی و اطلاع رسانی اقدامات مناسبی در حال انجام است اما این مقدار به هیچ وجه کافی نیست و باید فعالیت ها در این حوزه گسترش یابد.

این جامعه شناس خاطر نشان کرد: پلیس یکی از گسترده ترین نهادهای موجود در شهر است که ارتباطی بی واسطه با مردم دارد بر همین اساس این نیرو باید به این نکته دست یابد که تنها اعمال قانون با قدرت و تحکم حاصل نمی شود و باید در این رابطه همکاری در سطوح مختلف مردم را به خود سوی خود جذب کند و با گفت‌وگو، آموزش و هدایت به دنبال اثرگذاری بیشتر بر رفتار مردم باشد.

دکتر پوررضا تاکید کرد: پلیس برای رسیدن به یک قدرت همه جانبه که پشتوانه مردمی نیز داشته باشد ملزم به استفاده از همکاری بین سازمانی است که از جمله این سازمان ها می توان به آموزش و پرورش اشاره کرد.

وی بیان داشت: پلیس باید به عنوان کارشناس در محیط مدارس حاضر شود همانطور که پلیس راهور در این زمینه ورود پیدا کرده است، تا کودکان ما با نهادهای اجتماعی بیش از پیش آشنا شوند و با این رویکرد، آنان را با زندگی شهری، قانون مداری، حق و حقوق خود و حقوق شهروندی آشنا کنیم.

این جامعه شناس به راه اندازی واحدهای مددکاری در کلانتری ها نیز اشاره کرد و اذعان داشت: این حرکت خیلی خوب است اما کارآیی آن جای سوال دارد. متاسفانه این واحدها هنوز به بلوغ نرسیده اند که علت آن را می توان در نبود منابع و آموزش معرفی کرد.

وی تاکید کرد: مددکاران به ویژه افرادی که در کلانتری ها مشغول هستند با افراد خاصی رو به رو می شوند که هر کدام یک تنش خاص دارند. لذا نیروهایی که در این بخش مشغول به فعالیت می شوند باید آموزش دیده باشند و نیروی انتظامی نگاهی بسیار ویژه به آنها داشته باشد.

پوررضا با پیشنهاد اینکه واحدهای مددکاری و مشاوره در کلانتری ها ۲۴ ساعته شوند گفت: از آنجا که کلانتری ها ۲۴ ساعته در حال خدمت رسانی به مردم هستند باید واحدهای مشاوره نیز پا به پای ماموران انتظامی قرار گیرند و سرویس دهی مناسبی را داشته باشند تا بار انتظام بخشی از دوش ماموران برداشته شود.

وی ادامه داد: ناجا باید به آموزش های جامعه شناختی روی آورد و با دانشگاه ها، بهزیستی و به ویژه آن دسته از گروه هایی که مشکلات خاصی دارند و نهایتا کمیته امداد ارتباط داشته باشد تا از این طریق ما شاهد داشتن پلیسی مقتدر، مهربان و آگاه باشیم.
انتهای پیام/


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


3 + = هشت

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>