جک استرا: بریتانیا در وقایع سال ۸۸ ایران دخالت نداشت

indexجک استرا، از مقام های بلندپایه در دولت پیشین بریتانیا گفته است که کشورش در جریان وقایع اعتراضی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که محمود احمدی‌نژاد پیروز آن معرفی شد، دخالتی نداشته است.

آقای استرا، وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا و نماینده فعلی مجلس عوام این کشور از حزب کارگر، که در صدر یک هیات پارلمانی به تهران سفر کرده در جریان یک کنفرانس خبری و در پاسخ به سئوالی درباره “علت دخالت انگلیس در حوادث سال ۸۸” توضیح داده است.

آقای استرا گفته در تابستان سال ۱۳۸۸ وزیر کشور بریتانیا بوده و به خبرنگاران در تهران گفته “به صراحت می‌گویم بریتانیا در امور داخلی ایران در سال ۲۰۰۹ دخالت نکرد.”

در جریان وقایع اعتراضی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران، مقام های ایرانی بریتانیا را به دخالت در امور این کشور متهم کردند و با بازداشت یک کارمند محلی سفارت بریتانیا او را به اتهام جاسوسی محاکمه کردند.

جک استرا که همراه دیگر اعضای هیات پارلمانی بریتانیا در کنفرانس خبری شرکت کرده است، گفته که نه دولت و نه سفارت بریتانیا در حوادث سال ۱۳۸۸ دخالتی نداشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای استرا گفته “کارمندان محلی سفارت بریتانیا و سایر کشورها در تمام نقاط دنیا باید اجازه داشته باشند تا فعالیت‌های آزادانه‌ای انجام دهند. همچنان که کارمندان سفارت ایران در بریتانیا چنین شرایطی دارند.”

آقای استرا خطاب به خبرنگار ایرانی که از او سئوال پرسیده بود، گفت: “صادقانه می‌گویم شما قدرتی را برای دیپلمات‌های بریتانیایی فرض کرده‌اید که هرگز در این سطح نیستند و هرگز نمی‌خواهند چنین قدرتی داشته باشند.”

دیدار سه روزه آقای استرا و هیات پارلمانی بریتانیا از ایران از روز سه شنبه هفدهم دی آغاز شده است.

این هیات تاکنون با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده است اما رسانه های ایران می گویند علی لاریجانی، رئیس مجلس و میزبان اصلی پارلمانی بریتانیا، برنامه ای برای دیدار با او و سایر اعضای هیات ندارد.

آقای استرا در زمانی که وزیر خارجه بریتانیا بود اولین مقام ارشد دولت آن کشور بود که پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ به تهران سفر کرد. او طی این مدت ۵ بار به ایران سفر کرد و مبتکر بهبود روابط ایران و بریتانیا بود.

پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، آقای استرا در گفت و گو با بی بی سی فارسی برای سفر به ایران و تلاش برای بهبود دو کشور ابراز علاقه کرده بود.


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


6 − = هیچ

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>