تقابل خط قرمزهای ایران و آمریکا در نشست وین

نوع پایان یافتن یافتن مذاکرات دور چهارم در وین حرف و حدیث های زیادی را به همراه داشته است که البته هنوز خوشبینی ها به پایان نرسیده و هنوز این برداشت وجود دارد که مذاکرات شکست نخورده است. بنابراین برای اثبات این مسئله نیازمند آن هستیم که دوره های بعدی مذاکرات در سطوح مختلف شکل بگیرد و اختلافات مورد بررسی مجدد قرار بگیرد.

اما در این میان مشکل اساسی این است که «خط قرمزهای» دو طرف در تلاقی هم قرار دارند و آنچه برای ایران خط قرمز عنوان می شود آمریکا نیز همان ها را جز خط قرمزهای خود قرار داده است.

سایت «ایران هسته ای» طی یادداشتی پنج خط قرمز ایران را اینگونه عنوان کرده است:

۱- تحقیق و توسعه قابل مذاکره نیست

۲- تمام تحریم ها باید در توافق نهایی به یکباره (و نه تدریجی) لغو شود.

۳- درباره ظرفیت غنی سازی که ایران می تواند در گام نهایی حفظ کند، تنها نیاز ایران ملاک است نه چیز دیگر.

۴- ماهیت آب سنگین راکتور اراک باید حفظ شود

۵- در این مذاکرات مطلقا به مباحث دفاعی ایران ورود نخواهد شد.

در این میان بحث های «تحقیق و توسعه»، «ظرفیت غنی‌سازی»، «آب سنگین اراک» و فعالیت های دفاعی و موشکی بیش از همه نمود دارد. موضوع تحریم ها بیش از هر چیز می تواند تاکید مذاکره کنندگان ایران برای گشایش های اقتصادی باشد. اما مسئله مهم این است که آمریکا نیز بر روی این چند محور تمرکز کزده است. گره اصلی کار هم در «توافق مشترک اقدام» نهفته است.

در این توافق جدای از محتوای آن، کانال زدن ۱+۵ به قطعنامه های شورای امنیت سازمان، مذاکرات با را تنگنا مواجه کرده است. با نگاهی دوباره به این توافق می توان پی برد که نقد اساسی در کجا نهفته است.

در پاراگرف دوم مقدمه «برنامه مشترک اقدام» آمده است: «در فاصله میان گام های اولیه و گام آخر، گام های دیگری از جمله پرداختن به قطعنامه های شورای امنیت با هدف پایان رضایت بخش بررسی موضوع توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود خواهد داشت.»

بر این اساس آمریکا علاقه ای ندارد که به راحتی از قطعنامه ۱۹۲۹ که در نهم ژوئن ۲۰۱۰ به تصویب شورای امنیت رسیده است، بگذرد و به همین منظور به دنبال آن است که فعالیت های موشکی ایران را مورد هدف قرار دهد.

واشنگتن حتی نسبت به بحث غنی‌سازی به دنبال ارجاع مسئله به قطعنامه ۱۶۹۶ است که در سال ۲۰۰۶ تصویب شده است. چون بر این اعتقاد است که در شرایط کنونی می تواند امتیازهای لازم را به دست بیاورد. از این منظر خط قرمزهای ایران و آمریکا دقیقا نقطه مقابل هم قرار گرفته اند و همین مسئله باعث شده تا چشم انداز موفقیت در مذاکرات کمرنگ شود.


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


8 + = پانزده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>