درگیری خونین ارتش فیلیپین با ‘وفاداران داعش’

به گفته مقام‌ها، درگیری میان نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان گروه اسلام‌گرای ابو سیاف ده‌ها کشته و زخمی در جنوب فیلیپین بر جای گذاشته است.

یک مقام نظامی فیلیپین که نخواسته نامش فاش شود روز شنبه (نهم آوریل – ۲۱ فروردین) گفته در طی یک روز درگیری سنگین در جزیره بسیلان، ۱۸ سرباز کشته شده‌اند.

این در حالی است که دولت فیلیپین تنها زخمی شدن ۲۲ نظامی را تایید کرده است.

آن طور که گزارش شده، نیروهای دولت فیلیپین در پی هدف قرار دادان فرمانده گروه ابوسیاف بوده‌اند.

ایسنیلن هپیلن، رهبر ابوسیاف، اعلام کرده که با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بیعت کرده است.

گروه ابوسیاف در ماه‌های گذشته با انفجار بمب، گروگان‌گیری و باج خواهی و گردن زدن، در جنوب فیلیپین ناامنی ایجاد کرده‌اند.

ابوسیاف یکی از کوچکترین و در عین حال فعال‌ترین گروه‌های شورشی اسلامگرا در فیلیپین است که گفته می‌شود نزدیک به سیصد نفر جنگجو دارد.

این گروه قبلا موافقت‌نامه صلحی را که بین دولت و گروه بزرگتر جدائی طلب “جبهه رهایی‌بخش اسلامی مورو” امضاء شده را نپذیرفته و به مبارزه با دولت مرکزی ادامه می‌دهد.

براساس این توافقنامه قرار است یک منطقه خودمختار در جنوب فیلیپین ایجاد شود که طرح آن مشترکا توسط دولت و رهبران مسلمانان این منطقه تهیه می‌شود.

فیلیپین حدود ١٠ میلیون نفر مسلمان دارد که از زمان ورود تجار مسلمان در قرن سیزدهم میلادی به تدریج به اسلام گرویدند بر اساس این طرح قرار است برای گزینش دولت محلی در سال ٢٠١۶ میلادی انتخابات برگزار شود.

گروه ابوسیاف که در اوایل دهه ۱۹۹۰ تشکیل شد به گروگان گرفتن شماری از امدادگران خارجی، مبلغین مذهبی و گردشگران را در جنوب فیلیپین در کارنامه خود دارد.

این گروه عامل بمب‌گذاری در یک کشتی مسافربری در سال ۲۰۰۴ شناخته شده که در آن بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند.

 

منبع: بی بی سی


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


9 − هشت =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>