اعتراض هزاران مصری به واگذاری دو جزیره به عربستان

هزاران مصری در اعتراض به واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر در دریای سرخ به عربستان تظاهرات کردند. معترضین خواستار سرنگونی دولت شدند. پلیس علیه تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرد. صدها نفر دستگیر شدند.

بنا به گزارش خبرگزاری آلمان هزاران مصری روز جمعه (۱۵ آوریل/۲۷ فروردین) در مرکز قاهره علیه عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر تظاهرات کردند و خواستار برکناری وی شدند.

تظاهرکنندگان شعار می​دادند: “سیسی برو گمشو”. این شبیه همان شعاری است که مردم مصر در سال ۲۰۱۱ علیه حسنی مبارک، دیکتاتور مصر داده بودند. در گزارش​ها آمده است نیروهای انتظامی مانع رفتن معترضین به سمت میدان تحریر در قاهره شدند.

 

1

 

در چند شهر دیگر مصر نیز هزاران تن خواستار سرنگونی عبدالفتاح سیسی رهبر این کشور شدند. مصری​ها به واگذاری جزایر تیران و صنافیر به عربستان سعودی از طرف عبدالفتاح سیسی اعتراض کردند. هر دو جزیره که در نزدیکی شبه جزیره سینا در خلیج عقبه قرار گرفته، خالی از سکنه است. این جزایر اهمیت استراتژیک دارند و مصر از سال ۱۹۵۰ در این جزایر اعمال حاکمیت می​کرد.
منتقدین سیسی را متهم کرده‌اند که این دو جزیره را در قبال دریافت کمک​های مالی کلان به عربستان واگذار کرده است. رئیس‌جمهور مصر این اتهام را رد می​کند. مصر از زمان سرنگونی محمد مرسی، رئیس جمهور اسلام​گرای مصر در سال ۲۰۱۳ به بعد از پادشاهی عربستان کمک​های مالی میلیاردی دریافت می​کند.

اعتراض کنونی مصری​ها بعد از توافق اخیر ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی با عبدالفتاح سیسی انجام می​گیرد. پادشاه عربستان (۷ آوریل/ ۱۹ فروردین) به مدت پنج روز به مصر سفر کرد. در جریان این سفر مصر و عربستان چندین توافقنامه همکاری در زمینه‌های نظامی و اقتصادی امضا کردند. یکی از این توافقنامه​ها مربوط به تعیین مرزهای آبی میان مصر و عربستان بود که بر اساس این توافق مصر دو جزیره را به عربستان واگذار کرد. اما این توافق خشم مصری​ها را برانگیخت.

دستگیری تظاهرکنندگان توسط پلیس

منابع محلی و شاهدان عینی خبر دادند که در شهر جیزه واقع در غرب قاهره پلیس به سمت معترضان گاز اشک​آور شلیک و عده زیادی از آنها را دستگیر کرده است. در گزارش​ها همچنین آمده است که پلیس نهایتا موفق شد تظاهرکنندگان را متفرق کند.

به گزارش روزنامه “الاحرام” از بندر اسکندریه پلیس ۲۵ تظاهرکننده را در ۱۵ آوریل دستگیر کرده است. این نخستین تظاهرات اعتراضی گسترده مصری​ها بعد از روی کارآمدن سیسی است.

مقامات می​گویند مصری​ها برای برگزاری هرگونه اعتراض و تظاهرات باید از پلیس مجوز بگیرند. اما معترضین مصری​ به دنبال فراخوان آنلاین فعالان و گروه غیر قانونی “اخوان​المسلمین” به تظاهرات دست زدند.


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


− دو = 7

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>