توانایی ایران و روسیه برای تغییر هژمونی دنیا با محوریت حلب

کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است که تحولات منطقه و آزادسازی حلب بر آینده نظام جهانی تاثیرگذار است و ایران و روسیه می‌توانند با حذف تروریسم از منطقه، هژمونی جهان را در هم شکنند.

 

IMG_7263

 

«رضا حجت شمامی»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به موفقیت‌ها برای آزادسازی حلب از دست تروریست‌ها گفت: آزادسازی حلب محدود به یک شهر و منطقه نیست، بلکه موضوعی بین‌المللی است که از این رویکرد باید به آن توجه شود. در این مسئله شاهد رویارویی دو گفتمان در سطح کلان هستیم که یک طرف آن غرب و طرف دیگر، کشورهای مخالف با غرب قرار دارند که تقابل این دو گروه برای حفظ یا تغییر نظام بین‌الملل انجام می‌شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به تمایل آمریکا برای سوق دادن جهان به سمت نظام تک‌قطبی، خاطرنشان کرد: روند تحولات و تغییرات بین‌الملل به گونه‌ای بود که تحلیلگران  در آن مقطع زمانی، وقوع نظام تک قطبی را غیرممکن می‌دانستند و به این نتیجه رسیده بودند که جهان در حال حرکت به سوی نظام یک – چند قطبی است.

وی افزود: بررسی تحولات در ۵ سال گذشته نشان می‌دهد که جهان در حال گذر از نظام یک – چندقطبی و حرکت به سمت یک نظم جدیدی است. بدین ترتیب ممکن است که بحث آزادسازی حلب و مسائل مربوط به آن، بر روی آینده نظم جهانی  تاثیرگزار باشد.

حجت شمامی در اشاره به زمینه‌های تغییر نظم بین‌الملل کنونی، اذعان کرد: اگر روسیه، ایران و سایر متحدان بتوانند با شکست تروریسم در خاورمیانه، به ویژه تروریست‌های موجود در کشورهای عراق و سوریه، به حذف کامل آن اقدام کنند، قادر خواهند بود که با شکست هژمون جهان، نظم کنونی را تغییر دهند.

کارشناس مسائل بین‌الملل در توضیح اهمیت حلب برای کشور ترکیه، بیان کرد: ترکیه توانست با استفاده از هرج و مرج در منطقه و جداسازی حلب، به سرکوب بیشتر کردها بپردازد و در این مقطع از توانایی بالایی برای تحت فشار قرار دادن کردها برخوردار بود. همچنین حلب برای دولت آنکارا مانند یک سکوی پرتاب بود که بتواند دولت سوریه را سرنگون کرده و نیروهای خود مانند اخوانی‌ها را جایگزین کند تا برای خود متحد بی چون و چرا بسازد.

وی ادامه داد: در تحولات مصر شاهد مخالفت غربی‌ها برای حاکمیت اخوانی‌ها در قاهره بودیم و غرب نمی‌پذیرفت که این گروه اندیشه‌های خود را در منطقه گسترش دهند، از این رو ترکیه از جانب آنها در رابطه با این مسئله حمایت نشد. این کشور درباره مسائل مربوط به کردها نیز با غرب اختلافات شدیدی دارد.

حجت شمامی با توجه به اختلاف‌های ترکیه با دوطرف درگیر در بحران سوریه و حلب تاکید کرد: در مجموع ترکیه هم با غرب و هم با ایران، روسیه و محور مقاومت اختلاف نظر قابل‌ ملاحظه‌ای دارد و به عبارت دیگر در این عرصه تنها مانده است. اما آنکارا تمایل دارد که جنگ در حلب ادامه پیدا کند و این نقطه اشتراک ترکیه و غرب است.


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


6 − چهار =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>