مرکز تصمیم‌گیری در بحران سوریه از غرب به کشورهای مخالف هژمون تغییر کرده است

IMG_7263

به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، مرکز تصمیم‌گیری در بحران سوریه از غرب خارج شده و در اختیار کشورهای مخالف هژمون قرار گرفته است.

«رضا حجت شمامی»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص تصویب قطعنامه پیشنهادی روسیه و ترکیه در شورای امنیت برای برقراری آتش‌بس در سوریه، با اشاره به تغییر مرکز تصمیم گیری در رابطه با بحران این کشور بیان داشت: متغیرهای زیادی در مسئله سوریه وجود دارد که همزمان می‌تواند هم در ادامه جنگ و هم در آتش‌بس مؤثر باشد. ابتدا باید در نظر گرفت که آزادسازی حلب، به‌ عنوان دومین شهر مهم سوریه پیش از تعمیق بحران در این کشور بسیار پراهمیت است. حلب گرانیگاه فعالیت گروه‌های تروریستی بود و به اشکال مختلف در منطقه و فرا منطقه دسترسی آسان برای پشتیبانی از صهیونیست‌ها را فراهم می‌کرد.

وی با تأکید بر اینکه آزادسازی حلب چینش سیاسی و نظامی سوریه را به‌ طور کلی تغییر داد، افزود: این موضوع در عملکرد کشورهای مختلف از جمله آمریکا، اروپا، ترکیه و کشورهای عربی منطقه مانند عربستان و متحدان دولت سوریه بازتاب گسترده‌ای داشت. غرب به این نتیجه رسید که تصمیم روسیه و متحدان آن برای نجات سوریه، حفظ تمامیت ارضی و بقای دولت کنونی جدی است. از طرفی، فعالیتهای غرب در چند سال اخیر، تحت عنوان ائتلاف ضد تروریسم یا ضد داعش نتیجه نداده است.

کارشناس مسائل بین‌الملل با توجه به کار ویژه ائتلاف ضد تروریسم غربی اشاره داشت: نه‌ تنها این تلاش به گفته دولتمردان ترکیه، روسیه و ایران جدی نبوده، بلکه در حمایت از تروریسمی جریان داشته است که غرب از آن به‌ عنوان تروریسم خوب یاد می‌کند. اگر غرب در این شرایط آتش‌بس را نپذیرد، بیش از این شاهد قلع‌وقمع نیروهای خود در سوریه خواهد بود. حلب جبهه اصلی غرب بود که آن را از دست داد. آن‌ها حتی به‌جای آزادسازی حلب، سقوط حلب را مطرح می‌کردند و این شکست برای آن‌ها بسیار سنگین بود. این امر اصلی‌ترین عامل مؤثر در پذیرش قطعنامه از طرف کشورهای اروپایی، آمریکا و کشورهای عربی متحد آن‌ها در منطقه است.

 

1

 

وی با بیان اینکه مسئله کم‌ اهمیت‌تر دیگری نیز وجود دارد که غرب را وادار به پذیرش قطعنامه کرده است، گفت: غرب به افکار عمومی و رسانه اعتقاد دارد. آنها این حوزه را بسیار پیچیده، ابزاری بسیار کارآمد و در عین‌ حال بسیار پرخطر می‌دانند. روسیه، ایران و ترکیه در آتش‌بس پیشنهاد ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم سوریه را مطرح کردند. اگر غرب این پیشنهاد را نمی‌پذیرفت، توان اقناع افکار عمومی جهان را نداشت. جنگ در حلب تمام شده و تروریست‌ها مهار شده‌اند؛ بنابراین اکنون نوبت حمایت و رسیدگی به مردمی است که سال‌ها با مشکل مواجه بودند. غرب به‌ ناچار باید این آتش‌بس و شروط آن را بپذیرد.

حجت با اشاره به مذاکراتی که در آستانه انجام خواهد شد، افزود: مسکو بستر مذاکرات را از جغرافیای تصمیم‌گیری غرب خارج کرده و به روسیه و حتی ایران نزدیک کرده است؛ بنابراین مرکز تصمیم گیری از لحاظ مکان و قدرت تصمیم گیری که تا الآن در تسلط غرب بود، تغییر یافت. حتی در مواردی اشاره شده که قدرت تصمیم‌گیرنده بین‌المللی، یعنی آمریکا در این موضوع حذف شده است. این در حالی است که مدتها برای حذف ایران از مذاکرات تلاش می‌شد. پس مرکز تصمیم‌گیری تغییر کرده و غرب این را فهمیده است؛ بنابراین آنها ملایم‌تر رفتار می‌کنند و منتظر اتفاقات آینده هستند.

وی با توجه به اینکه چشم‌اندازهای فکری غرب و آمریکا این است که امکان شکست آتش‌بس وجود دارد، اشاره داشت: چراکه آتش بس‌ها پیش‌ از این با شکستهایی مواجه شده و برخی طرف‌های درگیر در شرایط کنونی نیز آتش‌بس را نپذیرفته‌اند. در حال حاضر این بستر فراهم است که آمریکا در صورت شکست آتش‌بس اعلام کند که آن را پذیرفته و به تصمیم این گروه پایبند بوده است؛ اما طرف غربی مسئولیت شکست آتش‌بس را متوجه ایران، روسیه و ترکیه خواهد کرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر اینکه مرکز تصمیم‌گیری در یکی از حساس‌ترین بحران‌های دو دهه اخیر از غرب خارج شده است، ارزیابی کرد: این امر در حال حاضر در اختیار کشورهای مخالف هژمون قرار گرفته است. اگر آتش‌بس و مذاکرات به نتیجه برسد و بحران سوریه با آرامش همراه شود، این موضوع در آینده تصمیم‌گیری‌های نظام بین‌الملل تأثیر بسیار مهمی خواهد داشت.


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


+ 3 = نُه

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>