ترامپ رئیس‌جمهور مورد علاقه پوتین است

ترامپ پوتین

به اعتقاد کارشناس مسائل بین‌الملل، در باب روابط ترامپ با روسیه می‌توان گفت که ترامپ رئیس‌جمهور مورد علاقه پوتین است! و اینکه ترامپ در آینده چه تصمیماتی خواهد گرفت، نقش و تأثیر بسیار زیادی در روابط دو کشور خواهد داشت.

«رضا حجت شمامی»، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص مناسبات روسیه با ایران به دنبال روابط نزدیک مسکو و واشنگتن در دولت جدید ترامپ، با اشاره به ادعای هژمونیکی ایالات‌ متحده آمریکا به‌ عنوان مانع اتحاد مسکو و واشنگتن بیان داشت: تحولات سوریه برای آزادسازی حلب و افزایش قدرت روسیه در منطقه خاورمیانه موجب شد که روس‌ها میزان تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران در منطقه را دریابند.

وی با تأکید بر اینکه ایران مهمترین و تأثیرگذارترین کشوری است که توانست روسیه را متقاعد کند که وارد تحولات سوریه شود، افزود: مسکو در غیر این صورت از تصمیم‌گیری بین‌المللی که بسیار به دنبال آن است دور می‌ماند و در واقع این مسئله را مدیون ایران است. از طرفی روس‌ها برای اینکه بتوانند کسب، حفظ و افزایش قدرت خود را در نظام بین‌الملل همچنان داشته باشند، نیازمند ائتلاف سازی‌ها و شکل دادن متحدانی هستند که در بلندمدت به آنها یاری برسانند.

کارشناس مسائل بین‌الملل با توجه به اینکه حتی اگر روس‌ها به‌ تنهایی متقاعد می‌شدند که باید به شکل حملات هوایی وارد سوریه شوند، نمی‌توانستند نتیجه‌ای جز آنچه آمریکا به دست آورده است به دست آورند، تأکید داشت: اما آنها به خاطر ائتلاف هوایی و زمینی با ایران توانستند قدرت خود را در خاورمیانه تثبیت کنند و این قدرت را به‌ عنوان یک کشور تصمیم گیر و تأثیرگذار در نظام بین‌الملل حفظ کنند. هرچند که قدرت روسیه در نظام بین‌الملل پیش‌ از این نیز اثبات شده بود؛ اما این ائتلاف باعث افزایش قدرت روسیه شد.

وی با بیان اینکه روسیه برای حفظ قدرت خود در ساختار نظام بین‌الملل نیازمند این ائتلاف‌ها و اتحادها خواهد بود، اشاره داشت: چراکه عقلانیت سیاسی حکم می‌کند که این رویکرد را ادامه بدهد. مسکو نه‌ تنها با ایران، بلکه در دیگر مناطق دنیا نیز دست به ائتلاف سازی خواهد زد که در راستای رویکردهای سیاسی ایران است؛ اما در باب روابط ترامپ با روسیه می‌توان گفت که ترامپ رئیس‌جمهور مورد علاقه پوتین است! و اینکه ترامپ در آینده چه تصمیماتی خواهد گرفت، نقش و تأثیر بسیار زیادی در روابط دو کشور خواهد داشت.

حجت با اشاره به اینکه به‌ راحتی نمی‌توان دو کشور روسیه و آمریکا را دوست و متحد یکدیگر دانست، تأکید داشت: آمریکا تنها زمانی می‌تواند متحد و دوست روسیه باشد که از ادعای هژمونیکی خود در نظام بین‌الملل دست بردارد و رقابت جنگ گونه‌ای که بین روسیه و آمریکا وجود دارد از بین برود. در چنین شرایطی طبیعی است که ساختار نظام بین‌الملل نیز تغییر خواهد کرد؛ چون اگر آمریکا واقعاً بخواهد از ادعای هژمونیک خود صرف‌نظر کند، مطمئناً تحولات نظام بین‌الملل به‌گونه‌ای دیگر پیش خواهد رفت. روس‌ها بسیار با احتیاط و با توجه به پیشینه تاریخی خود با خونسردی و به آهستگی در حال پیشرفت هستند.

وی با توجه به اینکه روس‌ها در اوایل دوره باراک اوباما نیز تجربه نزدیک شدن به آمریکا را داشتند، یادآوری کرد: نشانه آن را می‌توان از حضور هیلاری کلینتون به‌ عنوان وزیر امور خارجه وقت آمریکا در مسکو مشاهده کرد که خود را متمایل به این دانستند که رفتارهای بین دو کشور را تغییر دهند؛ اما بعد از ۸ سال مشاهده شد که این موضوع نتوانست شکل بگیرد؛ چراکه آمریکا همچنان به دنبال حفظ قدرت هژمونیک خود بود؛ اما روسیه در یک رویکرد ضد هژمون به دنبال بازگشت به عرصه تصمیم‌گیری در ساختار نظام بین‌الملل بود.

کارشناس مسائل بین‌الملل با یادآوری اینکه یک پیشینه تاریخی منفی بین ایران و روسیه در محافل دانشگاهی و مراکز تصمیم گیر وجود داشته است که روس‌ها همواره متحدان خود را دور خواهند زد، ارزیابی کرد: با این‌ حال به نظر می‌رسد که روسیه در عصر جدید از آنجایی‌ که نیازمند بازگشت به معادلات بین‌المللی است، در چشم‌انداز کنونی از آن سیاست پیروی نمی‌کند؛ چراکه در این صورت منافع خود را بر اساس رویکردهای کلان در ساختار بین‌المللی در خطر خواهد دید.


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


+ چهار = 12

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>