راه ثبات سیاسی در سوریه دخیل کردن مردم در تعیین سرنوشت کشورشان است

1

یک تحلیلگر مسائل روسیه با اشاره به فضای سوریه در پساداعش گفت: مهم‌ترین راه رسیدن به ثبات سیاسی در منطقه سپردن فضای سیاسی یک کشور به مردم خودش است.

برنامه “گفتگوی سیاسی” با موضوع(تحلیلی از فضای امنیتی منطقه سوریه در فضای پساداعش و چشم‌انداز همسویی استراتژیک روسیه، ترکیه و ایران با توجه به سفر هفته گذشته پوتین به سوریه و ترکیه) با حضور دکتر رضاحجت شمامی، تحلیلگر مسایل روسیه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

رضا حجت شمامی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در عصر کنونی این نظریه مطرح است که در زمین نمی‌توان پیروزی یا شکست جنگ را تعیین کرد، بلکه جنگ ابتدا در فضای سایبر به پیروزی یا شکست می‌رسد. بعد از آن است که در فضای واقعی یا سرزمینی نشان داده می‌شود که واقعیت‌ها به کدام سمت پیش می‌رود. بنابراین نگاه می‌کنیم به زمانی که داعش شروع به فروپاشی مرزهای منطقه کرد و بسیاری از عملیات‌های مدنظر را ابتدا سایبری انجام می‌داد.

وی افزود: در بسیاری از نقاط می‌دیدم پس از انتشار ویدئوهایی از داعش در فضای مجازی مردم منطقه‌های تهدید شده فرار می‌کردند و فضا خالی می‌شد و یک فضای رعب و وحشت خیلی گسترده‌ایی شکل گرفته بود. فضایی که باعث شد داعش در بسیاری از مناطق بتواند پیشروی کند و سرزمین‌هایی را از سوریه و عراق تصرف کند. حضور داعش در سوریه و نیروهایی که تربیت کرد باعث شد که یک نوع آشوب در این کشور ایجاد کند، اشوبی که در آن نیروهای غیرسوری نقش بسیاری داشتند.

این تحلیلگر مسائل روسیه ادامه داد: در حال حاضر نمی‌توان در تحلیل مسائل سوریه تنها به نیروهای داخل سوریه نگاه کرد، این مساله در عراق نیز صادق است و در تعیین رویدادهای این دو کشور بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نقش دارند و نقش آنها بستگی به این دارد که به چه سمت و سویی پیش می‌روند. بنابراین مهم‌ترین راه رسیدن به ثبات سیاسی در منطقه سپردن فضای سیاسی یک کشور به مردم خودش است.

رضا حجت شمامی گفت: به عبارتی اگر سوری‌ها بتوانند یک ثبات و نظمی را ایجاد کنند و انتخابات شکل بگیرد، مساله ای که پیش از این نیز اتفاق افتاده و در صدد بودند که این انتخابات اتفاق بیفتد اما متاسفانه موفق نشد. بنابراین بهتر این است که فضای سیاسی از طریق صندوق‌های رای خودش را نشان دهد. اگرچه انجام این کار بسیار دشوار است و سوریه سال‌ها درگیر جنگ داخلی بوده و بسیاری از بسترهای آن با مشکل مواجه شده است.

وی افزود: فضای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سوریه تکانه‌های بسیار سنگینی خورده و به راحتی نمی‌توان آنرا ترمیم کرد اما برای عبور از این فضا، بهترین راه این است که یک فضای انتخاباتی شکل بگیرد و جریانی به وجود بیاید که مشخص کند که مردم سوریه به دنبال چه هستند.


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


7 − = دو

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>