موافقت پارلمان بریتانیا با برنامه سه مرحله‌ای ترزا می درباره برگزیت

پارلمان بریتانیا با پیشنهاد ترزا می، نخست وزیر این کشور مبنی بر تمدید مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موافقت کرد. مرکل و مکرون نیز اعلام کرده‌اند که در صورت درخواست بریتانیا، با تمدید مهلت موافقت می‌کنند.

با نزدیک شدن زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (۲۹ مارس) تلاش‌های دیپلماتیک برای یافتن راه‌حلی مناسب برای این مشکل هم در بریتانیا و هم در اتحادیه اروپا افزایش یافته است.

روز چهارشنبه هشتم اسفند (۲۷ فوریه) پارلمان بریتانیا به برنامه سه‌ مرحله‌ای ترزا می، نخست وزیر این کشور رای مثبت داد. این برنامه سه مرحله‌ای زمینه‌های به تعویق انداختن مهلت خروج از اتحادیه اروپا را فراهم می‌کند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز منتظر تصمیم نهایی پارلمان بریتانیا هستند. باید افزود که پارلمان بریتانیا در مورد وضعیت حقوقی و از جمله حق اقامت و کار شهروندان اروپایی شاغل در بریتانیا نیز به توافق رسیده است.

بر اساس این توافق، حتی اگر بریتانیا بدون کسب توافق از اتحادیه اروپا خارج شود، اقامت و حق کار این افراد به مخاطره نخواهد افتاد. لازم به یادآوری است که تصمیم پارلمان بریتانیا درباره مهاجران اروپایی شاغل در آن کشور، هنوز ضمانت حقوقی به همراه ندارد.

برنامه سه‌مرحله‌ای ترزا می

اکثریت نمایندگان پارلمان بریتانیا با برنامه ترزا می در ارتباط با برگزیت موافقت کردند. برنامه ترزا می شامل سه مرحله می‌شود.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر در رای‌گیری بر سر برنامه ترزا می در پارلمان بریتانیا جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر در رای‌گیری بر سر برنامه ترزا می در پارلمان بریتانیا

مرحله نخست تا روز ۱۲ مارس سال جاری ادامه دارد. بر این اساس، اگر نخست‌وزیر بریتانیا تا این تاریخ موفق به کسب اکثریت رای نمایندگان در مورد قرارداد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نشود، مرحله دوم روز ۱۳ مارس آغاز می‌شود.

در مرحله دوم نمایندگان پارلمان بریتانیا بر سر خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا رای گیری می‌کنند. اگر اکثریت نمایندگان مخالف خروج بدون توافق بریتانیا باشند، آنگاه مرحله سوم از روز ۱۴ مارس آغاز می‌شود.

در مرحله سوم، نمایندگان درباره به تعویق انداختن مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای گیری خواهند کرد.

پیش بینی ناظران

ناظران با توجه به حجم پرسش‌های بی‌پاسخ و از جمله موضوع جمهوری ایرلند و مرز مشترک بریتانیا با اتحادیه اروپا بر این باورند که کار به مرحله سوم، یعنی رای‌گیری بر سر تمدید مهلت خروج خواهد کشید.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از هم اکنون از آمادگی اتحادیه اروپا برای پذیرش تمدید مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا سخن گفته‌اند. رهبران دو کشور آلمان و فرانسه تاکید کرده‌اند که هرگاه پارلمان بریتانیا درخواست تمدید مهلت بکند، اتحادیه اروپا حاضر به پذیرش آن خواهد بود.

این در حالی است که میشل بارنیه، مسئول پیشبرد مذاکرات مربوط به برگزیت اتحادیه اروپا هنوز به کسب توافق با بریتانیا ظرف هفته‌های آینده امیدوار است.

پشتیبانی اکثریت نمایندگان بریتانیا از برنامه سه مرحله‌ای ترزا می، موقعیت جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا در پارلمان را تضعیف کرده است. او از سیاست “خروج نرم” بریتانیا از اتحادیه اروپا دفاع می‌کند. اکنون به نظر می‌رسد که کوربین تلاش خود را بر برگزاری یک رفراندوم جدید پیرامون برگزیت متمرکز کند.

 

دویچه وله


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


5 + هشت =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>