پدیده «دموکراسی علیه دموکراسی» در اروپا

 

رضا حجت شمامی: رشد «ملی گرایی افراطی» در اتحادیه اروپا که خواهان عبور از «اتحادیه» اروپا است، نگرانی های زیادی در میان مقامات و متفکران اروپایی ایجاد کرده است.

ملی گرایی ضد اتحادیه به قدری در اروپا رشد یافته که انواع مختلف انتخابات به تهدیدی علیه اتحادیه اروپا تبدیل شده است.

 

1

 

در آلمان نئونازی ها برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم وارد پارلمان این کشور شده اند. در فرانسه حزب ملی فرانسه به دور دوم انتخابات راه پیدا کرد.

استقبال از راست گرایان افراطی در ایتالیا، اتریش، سوئد، هلند، اسپانیا،  پرتغال، مجارستان، دانمارک، اسلواکی و… این نگرانی را ایجاد کرده است که این طیف در هر انتخاباتی می توانند قدرت را به دست بگیرند و بعد از آن مشخص نیست که اروپا به کدام سمت خواهد رفت.

بحران مشکلات مالی و اقتصادی، رقابت های روسیه و آمریکا در این منطقه، مخالف علنی رئیس جمهور فعلی آمریکا با اتحادیه اروپا و… به میزان این نگرانی افزوده و عملا «انتخابات را به تهدیدی علیه اروپا تبدیل کرده است.»

به همین دلیل ایمانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به انتخابات پارلمان اروپا که دو ماه دیگر انجام می شود، با نگرانی نگاه کرده و تاکید دارد که «اروپا هرگز تا این حد در معرض خطر قرار نگرفته است».

مشکلات اقتصادی کنونی در اروپا و اوج گیری افراط گرایی در این منطقه به سال های دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ اروپا بسیار شباهت دارد. دوره ای که آدلف هیتلر با انتخابات قدرت را در آلمان به دست گرفت و سپس به موسولینی در ایتالیا پیوست…


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


سه + = 12

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>