دکتر سعید خالوزاده، پژوهشگر مسائل اروپا

ارزیابی مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپایی در ۴ ماهه اول ۲۰۱۳

Euro-Krise-641x288tt

 مرکز آمار اروپا یورواستات وابسته به کمیسیون اروپا در گزارش اخیر منتشره اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ۴ ماه اول ۲۰۱۳ از کاهش ۵۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است. مجموع مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا در ۴ ماه نخست ۲۰۱۳ به ۲٫۹۱۰ میلیارد یورو رسیده است. در این میان افزایش صادرات دارویی اتحادیه اروپا (عمدتا از بلژیک) نقش قابل توجهی در افزایش صادرات اتحادیه به ایران داشته است. این در حالی است که مبادلات دو طرف در مدت ۴ ماهه مورد بحث با کاهش ۵۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است. در ۴ ماه نخست ۲۰۱۲  کل مبادلات ایران و اتحادیه اروپا ۶٫۴۵۲ میلیارد یورو گزارش شده بود.

بر اساس این گزارش صادرات ۲۷ عضو اتحادیه اروپا به ایران در ماه های ژانویه تا آوریل امسال (۲۰۱۳) به ۲٫۶۲۲ میلیارد یورو رسید که با صادرات ۲۸۸ میلیون یورویی ایران به این اتحادیه جمعا به ۲٫۹۱۰ میلیارد یورو رسیده است. این در حالی است که صادرات این اتحادیه به ایران در ۴ ماه نخست سال ۲۰۱۲ به ۲٫۲۷۱ میلیارد یورو رسیده بود. بر این اساس واردات اتحادیه اروپا از ایران در ۴ ماه نخست سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۴٫۱۸۱ میلیارد یورو بود که این رقم در مدت مشابه امسال با تداوم کاهش سرسام آور ناشی از تحریم خرید نفت ایران به ۲۸۸ میلیون یورو رسیده است. در واقع عمده ترین دلیل کاهش مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپایی مربوط به تحریم خرید نفت ایران از اول ژوئیه ۲۰۱۲ می باشد.

یورواستات در گزارش قبلی خود کل مبادلات دو طرف در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۱۳ را۲٫۴۹۹  میلیون یورو اعلام کرد که این رقم با کاهش ۵۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. کاهش مبادلات ایران و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۳ مربوط به توقف واردات نفت اعضای این اتحادیه از ایران بوده است. واردات اتحادیه اروپا از ایران در سه‌ماهه نخست ۲۰۱۲ بالغ بر ۳٫۴۶۲ میلیارد یورو بوده که این رقم در سه‌ماهه نخست امسال کاهش بی سابقه ای یافته و به ۲۰۷ میلیون یورو رسیده است که علت آن مربوط به تحریم خرید نفت ایران از اول ژوئیه ۲۰۱۲ می باشد.

کاهش شدید تجارت ایران و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۲

 بنابر آمار یورو استات مبادلات تجاری اتحادیه اروپا و ایران در سال ۲۰۱۲ از کاهش قابل توجهی برخوردار بوده است. بر اساس این گزارش مبادلات تجاری ایران و ۲۷ عضو اتحادیه اروپا که در سال ۲۰۱۱ به ۲۶٫۹۴ میلیارد یورو رسیده بود در سال ۲۰۱۲ با ۱۴٫۸۲ میلیارد یورو کاهش مواجه شده و به ۱۲٫۱۲ میلیارد یورو رسیده است. مبادلات تجاری ایران و اروپا در این سال نسبت به سال ۲۰۱۱ بالغ بر ۵۵ درصد کاهش داشته است. واردات اتحادیه اروپا از ایران در سال ۲۰۱۲ نسبت به سال قبل از آن ۱۱٫۶۷ میلیارد یورو معادل ۷۱ درصد کاهش داشته است. واردات این اتحادیه از ایران در سال ۲۰۱۱ بالغ بر ۱۶٫۴۵ میلیارد یورو بود اما این رقم در سال ۲۰۱۲ به ۴٫۷۸۰  میلیارد یورو کاهش یافت.

نفت خام مهمترین کالای وارداتی اتحادیه اروپا از ایران تا پیش از اجرای تحریم نفتی بروکسل علیه تهران بود که از اول جولای ۲۰۱۲ به اجرا گذاشته شد. این اتحادیه در ماه ژوئن یعنی ماهِ قبل از اجرای تحریم نفتی ایران ۵۴۸ میلیون یورو کالا از ایران وارد کرد. این رقم در ماه های پس از تحریم به زیر ۱۰۰ میلیون یورو رسیده است.

آمار ارائه شده از سوی یورو استات نشان می دهد صادرات اتحادیه اروپا به ایران بعد از شروع تحریم نفتی نیز شدیدا کاهش داشته به طوری که در نیمه دوم سال ۲۰۱۲ صادرات این اتحادیه به ایران به ۳٫۱۵۰ میلیارد یورو رسیده و معادل ۳۰ درصد کاهش داشته است. اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۷٫۳۴۰ میلیارد یورو کالا به ایران صادر کرده است. صادرات این اتحادیه به ایران در سال ۲۰۱۱ بالغ بر ۱۰٫۴۹۰ میلیارد یورو بوده است.

نقش دارو در افزایش صادرات اتحادیه اروپا به ایران

آمار و ارقام منتشر شده از سوی یورواستات نشان می دهد صادرات محصولات دارویی اتحادیه اروپا به ایران نقش قابل توجهی در این روند داشته بطوری که در سه ماهه نخست ۲۰۱۳ صادرات دارو به ایران با افزایش قابل توجه نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. بر اساس این گزارش در حالی که اتحادیه اروپا در سه ماهه نخست ۲۰۱۲ بالغ بر ۱۲۲ میلیون و ۳۳۸ هزار یورو دارو به ایران صادر کرده بود در سه ماهه نخست امسال کل صادرات داروی این اتحادیه به ایران ۸۴۹ میلیون و ۲۳۰ هزار یورو گزارش شده است. بر این اساس صادرات داروی اتحادیه اروپا به ایران در سه ماهه نخست امسال برابر به زمستان سال ۱۳۹۱ با رشد ۷ برابری نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

رشد ۷ برابری صادرات داروی اتحادیه اروپا به ایران در سه ماهه نخست ۲۰۱۳ عمدتا مربوط به افزایش قابل توجه صادرات دارو از بلژیک به ایران در ماه مارس امسال است. این کشور که در ماه های پیش به طور معمول یک یا دو میلیون یورو محصولات دارویی به ایران صادر می کرده است در ماه مارس این رقم را به بیش از ۶۸۱ میلیون یورو دارو افزایش داده است.

بیشترین رقم صادرات ایران به اتحادیه اروپایی در سال ۲۰۱۱ بوده و صادرات نفتی و غیرنفتی ایران به ۱۶٫۴۵۰ میلیارد یورو رسید که با توجه به افزایش جهانی قیمت نفت این رقم در مناسابات ایران و اتحادیه اروپایی بی سابقه بوده است. در این سال حجم مبادلات تجاری طرفین به ۲۶٫۹۴۰ رسید و میزان صادرات اتحادیه به ایران هم ۱۰٫۴۹۰ میلیارد یورو بود.

بنظر می رسد چنانچه فضای سیاسی و تحریمی حاکم بر روابط ایران با اتحادیه اروپایی اندکی تلطیف شود در وهله اول ما شاهد افزایش صادرات اتحادیه اروپا به ایران خواهیم بود و این امر بخاطر منافع تجاری ناشی از تجارت با ایران و همچنین علاقمندی سنتی کشورها و شرکتهای اروپایی به تجارت با ایران و فروش کالاهای مصرفی و صنعتی خود و نه کالاهای استراتژیک یا دومنظوره می باشد. در واقع بنظر می رسد کشورهای اروپایی خیلی از فضای سنگین و تحریمی موجود در روابط و مناسبات موجود راضی نبوده و در شرایط ناشی از تغییر و تحول احتمالی در فضای روابط دو طرف سریعا آماده تغییر فضا و شرایط و افزایش همکاری های خود با ج.ا.ایران هستند.

منبع: ابرار معاصر تهران


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


+ شش = 12

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>