ایران ذخایر اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد را ‘محدود کرده است’

2342342

خبرگزاری رویترز از قول منابع دیپلماتیک نوشته است که ایران در حال کاستن از ذخایر اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد بوده و آنها را به سوخت هسته‌ای تبدیل کرده است.

ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده ایران، از موارد محل مناقشه بین تهران و غرب بوده و کاهش آن می‌تواند به فرصت مذاکرات هسته‌ای کمک کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌هایی که نامشان را ذکر نکرده، نوشته است به نظر می‌رسد ایران ذخیره اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد خود را افزایش نداده و در حال تبدیل آن به سوخت هسته‌ای بوده است.

ایران از سال ۲۰۱۰ غنی‌سازی ۲۰ درصدی را آغاز کرد. این سطح از غنی‌سازی، حساسیت کشورهای غربی و اسرائیل را برانگیخته است.

آنها ایران را متهم می‌کنند که اهداف احتمالی نظامی دارد.

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران از سال ۲۰۱۰ تاکنون ۲۴۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی تولید کرده است.

بر اساس برخی برآوردها، این میزان برای تولید سلاح هسته‌ای کافی بوده است.

اسرائیل گفته است این میزان از اورانیوم غنی‌شده، “خط قرمز” این دولت است.

اما تهران این ذخایر را کامل نگاه نداشته و با تبدیل بخشی از آن به سوخت هسته‌ای، از “خط قرمز” مطرح‌شده توسط اسرائیل، فاصله نگه داشته است.

یک دیپلمات در این باره به رویترز گفته که به نظر می‌رسد در سه ماه گذشته، ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی ایران افزایش اندکی داشته یا حتی تغییری نکرده است.

به نوشته رویترز، این دیپلمات‌ها که در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند، می‌گویند احتمال دارد ایران سرعت تبدیل اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی به سوخت را در ماه‌های اخیر افزایش داده باشد.

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران در حال حاضر ۱۸۲ کیلوگرم ذخیره اورانیوم غنی‌سازی‌شده ۲۰ درصدی دارد.

هرچند این میزان نسبت به ۶ ماه پیش، ۹ درصد افزایش داشته ولی همچنان دور از میزان مورد نیاز برای تولید سلاح هسته‌ای است.

سوخت برای رآکتور تحقیقاتی

پیش از این گروه کشورهای ۱+۵ در گفت‌وگوهای خود با ایران خواستار توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در تاسیسات فردو شده بودند.

ایران می‌گوید برای خوراک‌دهی به رآکتور تحقیقاتی تهران، به غنی‌سازی ۲۰ درصدی نیاز دارد.

کشورهای غربی پیش‌تر از تحویل سوخت ۲۰ درصدی برای رآکتور امیرآباد تهران خودداری کرد‌ه‌ بودند.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز یک‌شنبه در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جدید ایران، ابراز امیدواری کرده است تیم جدید مذاکره‌کننده تهران تشکیل شود تا مذاکرات هسته‌ای از سر گرفته شود.

طبق بیانیه وزارت خارجه ایران، آقای ظریف هم از آمادگی تهران برای “مذاکرات هدفمند در یک چارچوب زمانی معین” خبر داده است.

طبق این بیانیه، خانم اشتون ابراز امیدواری کرده که در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با محمد جواد ظریف دیدار داشته باشد.

پیش از این در فوریه (بهمن‌ماه) گذشته نیز گزارش‌هایی درباره تبدیل بخشی از اورانیوم بیست درصدی ایران به سوخت هسته‌ای منتشر شده بود.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وقت وزارت خارجه ایران، این گزارش‌ها را تایید کرده و کلیک گفته بود این سوخت، در رآکتور اتمی تهران مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

منبع: بی بی سی فارسی


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


− 7 = دو

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>