نیویورک تایمز: ظریف امریکا را رقیب می داند نه دشمن

Javad-Zarif7

روزنامه نیویورک تایمز در مقاله ای سپرده شدن مسئولیت مذاکرات هسته ای به محمد جواد ظریف را تحلیل کرد.

در این مقاله که به قلم ریک گلادستون نوشته و در تاریخ سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ (۲۰ اوت ۲۰۱۳) منتشر شده، آمده است: «ایران روز سه شنبه پیام هایی مخابره کرد که به طور تلویحی نشان ‏می داد وزیر امور خارجه جدید این کشور در مذاکرات هسته ای با قدرت های جهانی نقش رهبری ‏گروه ایرانی را ایفا خواهد کرد.  چنین تغییری در دوره ‏حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران احتمالا به منزله راه گریزی برای ایران در مذاکرات هسته ‏ای است».

نیویورک تایمز ادامه می دهد: «این خبر که ظریف سرپرستی مذاکرات هسته ای را برعهده خواهد داشت روز سه شنبه در کنفرانس ‏خبری هفتگی سخنگوی وزارت امور خارجه در تهران به طور ضمنی مطرح شد. عباس عراقچی گفت که در طول ۱۰ تا ۱۲ سال گذشته مذاکره کننده هسته ای ایران همواره دبیر شورای ‏عالی امنیت ملی بوده است اما احتمال دارد این مسئله تغییر کند. احتمال دارد روحانی تصمیم بگیرد فرد ‏دیگری را برای این کار منصوب کند. این فرد شاید وزیر امور خارجه یا فرد دیگری باشد که روحانی ‏مناسب می داند».

این روزنامه امریکایی نوشته است: «مطرح شدن این احتمالات از زبان سخنگوی وزارت امور خارجه به این معنی است که وی پیش بینی ‏می کند روحانی تصمیم خود را برای تعیین وزیر امور خارجه به عنوان مذاکره کننده هسته ای گرفته ‏است و آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران هم که در مسئله هسته ای حرف آخر را می زند ‏باوجودبی اعتمادی به غرب این انتخاب را پذیرفته است».

نیویورک تایمز در توصیف ظریف می نویسد: «ظریف ۵۳ ساله به خاطر سابقه اش در آمریکا مهمترین چهره کابینه روحانی محسوب می شود.  وی به تلاش برای ارتقای روابط ایران با غرب و به ویژه آمریکا شهرت دارد. ظریف ترجیح می دهد ‏برای نام بردن از آمریکا به جای واژه کشور دشمن از کشور رقیب استفاده کند». 

این روزنامه امریکایی از علی اکبر صالحی هم تمجید کرده و آورده است: «روز جمعه، رسانه دولتی ایران اعلام کرد فریدون عباسی، دانشمند تندروی هسته ای که سه سال پیش ‏از یک ترور جان سالم به در برد از سمت ریاست سازمان انرژی اتمی برکنار شد.  علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه سابق که گفته می شد منطقی ترین عضو کابینه احمدی نژاد ‏است جایگزین عباسی شد. برخلاف صالحی، عباسی فردی انعطاف ناپذیر است».

در پایان این مقاله آمده است: «این که مذاکرات هسته ای چه زمانی از سر گرفته خواهد شد هنوز مشخص نیست. اما بسیاری از ‏کارشناسان سیاسی ایران انتظار دارند در زمان ریاست جمهوری روحانی جوی آرام تر بر مذاکرات ‏حاکم باشد حتی اگر ایران بر حق غنی سازی اورانیوم خود پافشاری کند».

منبع: ایران هسته ای


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


نُه − = 2

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>