محمدجواد ظریف: سیاست خارجی عرصه بازی برد – برد است

th

         محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی تصویب طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران را ناشی از فشار لابی “صهیونیستی” دانست و تاکید کرد که سیاست خارجی عرصه بازی با حاصل جمع مثبت و بازی برد – برد است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تصویب طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «باید این واقعیت را درک کنیم و دیگران را هم وادار به درک آن کنیم که سیاست خارجی عرصه بازی با حاصل جمع مثبت است و بازی برد – برد است. اگر آمریکا به دنبال بازی با حاصل جمع صفر در صحنه بین‌المللی باشد هم خودش می بازد و هم طرف مقابل.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی مدعی شد که: «سلاح هسته‌ای جایگاهی در دکترین دفاعی ایران ندارد و مایه تهدید است به جای فرصت.»

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دولت حسن روحانی، تصویب طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران در مجلس نمایندگان آمریکا را ناشی از”فشار لابی صهیونیستی” خوانده است.

مسئولان جمهوری اسلامی ایران در ادبیات سیاسی خود از اسرائیل با عنوان “رژیم صهیونیستی” نام می‌برند. پیش از این حسن روحانی اعلام کرده بود با روی کار آمدن دولت جدید در اصول سیاست خارجی ایران تغییری ایجاد نخواهد شد.

بر اساس قوانین دولت آمریکا، کشورهایی که از ایران نفت خریداری می‌کنند مشمول تحریم‌های بانکی و مالی ایالات متحده می‌شوند. ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی معتقدند، با اعمال این تحریم‌ها ایران منابع مالی برای ادامه برنامه هسته‌ایش را از دست داده و مجبور به توقف آن می‌شود. این کشورها می‌گویند ایران با برنامه هسته‌ای خود اهداف نظامی دنبال می‌کند؛ اتهامی که ایران همواره آن را رد کرده است. اخیرا طرح تشدید تحریم‌ها نیز به تصویب مجلس نمایندگان کنگره آمریکا رسیده است.

ظریف: سیاست فشار همراه با مذاکره به جایی نمی‌رسد

به گزارش خبرگزاری “ایسنا”، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت: «نماینده کنگره آمریکا بر اساس برداشت واقع بینانه از شرایط نامه‌های‌ را امضا کردند که باید با ایران گفت وگو کرد. ۴۰۰ نماینده قطعنامه تحریم را امضا کردند . این ۴۰۰ نماینده به دلیل فشارلابی صهیونیستی این کار را کردند چون ۱۳۰ تایی که نامه را نوشتند در آن ۴۰۰ تا هم هستند.»

به گفته وزیر امور خارجه دولت روحانی این گرایش در داخل دولت آمریکا وجود دارد که “از یک سو فشار بیاورند و از سوی دیگر بخواهند مذاکره کنند. این سیاست به جایی نمی‌رسد”.

محمدجواد ظریف بدون نام بردن از مقامات جمهوری اسلامی افزود: «گاهی ما از عباراتی استفاده کردیم که معنای آن را نمی‌دانستیم. کلمات در دنیا معنا دارند. باید از این‌ها مراقبت کنیم و نگذاریم از معانی علیه ما سوءاستفاده شود. از همه دوستان تقاضا می کنم مراقب واژه‌ها باشند.»

مجلس نمایندگان آمریکا در اواخر ماه ژوئیه طرح تشدید تحریم‌های ایران را با ۴۰۰ رای موافق در برابر ۲۰ رای مخالف تصویب کرد. طرح جدید صادرات نفت ایران را به شدت تقلیل خواهد داد.

به علت تحریم‌های موجود صادرات نفت ایران به کمتر ازنیمی از گذشته کاهش یافته است. بر همین اساس درآمد نفتی جمهوری اسلامی در سال گذشته میلادی حدود ۳۰ میلیارد یورو کاهش داشته است.

چند روز پس از تصویب تصویب طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران در مجلس نمایندگان آمریکا، ۷۶ نماینده مجلس سنای آمریکا نیز در نامه‌ای به رئیس‌جمهور این کشور خواستار آن شدند که تا وقتی ایران برنامه اتمی خود را محدود نکرده، تحریم‌های شدیدتری علیه این کشور اعمال گردد و درباره کاربرد گزینه نظامی نیز با جدیت بیشتری صحبت شود.

دویچه وله


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


− 1 = سه

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>