شرکت کمپانی «روس نفت» در مناقصه نفتی عراق

4RIAN_01266887_LR_ru

 

کمپانی «روس نفت» فعالیت نفتی خود را به سمت عراق جهت گیری می کند. کمپانی دولتی روسیه از مرحله انتخاباتی صلاحیت برای شرکت در مناقصه استخراج معدن « ناصریه» رد شد. کارشناسان، کرپراسیون نفت و گاز چینی را رقیب احتمالی روسیه در پروژه عراقی می دانند که در این مناقصه شرکت دارد.

شرکت « روس نفت» سومین کمپانی نفت روسیه است که از حق شرکت در مناقصه برخوردار شده است . پروژه « ناصریه» استخراج معدن نفت در جنوب عراق و ساخت بزرگترین پالایشگاه نفت در کشور را در نظر می گیرد. « زاروبژ نفت» و « لوک اویل» در فصل بهار مرحله انتخاباتی از نظر صلاحیت را رد کردند که چند سال است در عراق کار می کنند.

علاوه بر کمپانیهای روسیه، ۹ کمپانی خارجی دیگر در این مناقصه شرکت دارند. از جمله « سی . ان. پی .سی» چین ، شرکت های « مائورل و پروم» و « توتال» فرانسه، کمپانی هندی « او. ان. جی . اس». تعداد زیادی از کمپانی ها فقط از امکان شرکت در یکی از دو مرحله کنکور برخوردار شدند – یا در فرآوری نفت و یا در استخراج آن. نوامبر سال ۲۰۱۲ میلادی، مقامات عراق کنکور شرکت در پروژه « ناصریه» را اعلام کردند و قرارداد با کمپانی برنده تا آخر سال آینده به امضا خواهد رسید. ذخایر معدن ۵۸۶ میلیون تن نفت ارزیابی می شود و ظرفیت پالایشگاه آینده باید ۱۴ میلیون تن نفت در سال باشد.

کمپانی « روس نفت» در ماه آوریل در جریان سفر ایگور سچین رئیس شرکت به عراق موضوع شرکت در مناقصه را اعلام کرد. این کمپانی پروژه های جالب در سراسر جهان را جستجو می کند و در عراق آنها به حد کافی آینده دار هستند.

الکساندر رازووایف رئیس دپارتمان تحلیل کمپانی « آلپاری» در اینباره چنین گفت:  از نقطه نظر « روس نفت» این به معنای تنوع بخشیدن به تجارت است. علاوه بر آن باید به این نکته توجه کرد که خطرات نظامی – سیاسی در عراق بشدت گذشته نیست. هزینه های تولید بحد کافی پایین است و به معدن بستگی دارد، اما در اکثر مناطق چیزی حدود یک دلار در ازای هر بشکه است.

مقامات عراق چهارمین سال پی در پی است که سعی می کنند کمپانیهای خارجی را به پروژه « ناصریه» جلب کنند. به گفته کارشناسان، کمپانی های خارجی به علت نامشخص بودن اوضاع سیاسی در کشور با احتیاط رفتار می کنند. برنده مناقصه نمی خواهد به تنهایی دست به ریسک بزند و برای کار مشترک به دنبال شریک می گردد. « روس نفت» نیر در صورت پیروزی همینطور عمل خواهد کرد.

سرگی پراووسودوف رئیس انستیتوی انرژتیک ملی در اینباره گفت:  در بازاری مانند عراق، هر کمپانی می خواهد ریسک را تقسیم کند . این سوال مطرح می شود که « روس نفت» با کدام کمپانی می خواهد این ریسک را تقسیم کند- با کمپانی روسی یا خارجی. تجربه قبلی کار « گازپروم نفت» و « لوک اویل» نشان داد که آنها با کمپانی های خارجی کار می کنند و به این ترتیب ریسک ها را تقسیم می کنند. بعید است چند کمپانی روسیه در یک پروژه شامل شوند.

کارشناسان، کمپانی چینی « سی. ان. پی. سی» را محتمل ترین شریک « روس نفت» در عراق می نامند. تحلیلگران احتمال ایجاد چنین ائتلافی را با وظایف بزرگ این کمپانی در تحویل نفت به چین مرتبط می دانند. اواخر ماه ژوئن « روس نفت » و کمپانی چینی در باره تحویل نفت به حجم ۳۶۵ میلیون تن به توافق رسیدند. کمپانی روسیه قصد دارد صادرات نفت به چین را تا ۵۰ میلیون تن در سال افزایش بدهد. به این دلیل همکاری با کمپانی چینی از یکسو به اجرای قرار داد « روس نفت» کمک خواهد کرد و از سوی دیگر تضمینی برای استخراج نفت معدن عراقی خواهد بود.

منبع:‌ صدای روسیه


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


پنج − = 4

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>