سلطان عمان امروز به تهران سفر می‌کند

 3BE37EE1-4E85-4D88-88F6-A9F
سلطان قابوس، سلطان عمان، روز یک‌شنبه ۳ شهریور، وارد تهران می‌شود تا نخستین میهمان خارجی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری جدید ایران باشد.

خبرگزاری مهر از قول حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران آورده که این سفر «در راستای تحکیم مناسبات دوجانبه و رایزنی‌های منطقه‌ای» انجام می‌شود.

روزنامه جمهوری اسلامی پیشتر «دلیل» دیگری نیز برای این سفر عنوان کرده بود؛ این روزنامه نوشته بود برپایه اخبار غیر رسمی پادشاه عمان به منظور میانجیگری میان ایران و آمریکا به تهران سفر می‌کند.

سلطان عمان -بنا بر آنچه اعلام شده- به دلیل برنامه‌های عید فطر در آن کشور، نتوانسته بود در مراسم تحلیف حسن روحانی شرکت کند.

عباس عراقچی سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر سلطان قابوس به ایران گفته است که «پس از انتخاب آقای روحانی به عنوان رئیس جمهوری، سلطان عمان پیغام داده بود که علاقه‌مند است اولین مهمان خارجی ایشان باشد».

این سومین سفر سلطان قابوس به ایران است و قرار است طی آن با آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، نیز دیدار کند.

آخرین سفر سلطان عمان در زمانی انجام شد که ایران صحنه اعتراضات به انتخاب محمود احمدی‌نژاد به ریاست جمهوری بود.

روابط ایران و عمان تقریبا همیشه گرم و بدون فراز و نشیب زیاد بوده است.

این کشور در مقاطعی مختلف واسط یا میانجی حل برخی بحران‌هایی بوده که میان ایران و آمریکا پس از انقلاب بهمن ۵۷ رخ داده‌اند.

از آن جمله می‌توان به گزارش‌ها در مورد میانجیگری آن کشور برای آزادی سارا شورد، شین باوئر و جاشوا فتال، شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران، در سال ۱۳۹۰ اشاره کرد.

عمان در عین حال میانجی در آزادی مجتبی عطاردی، استاد دانشگاه شریف که در آمریکا بازداشت بود، نیز به شمار می‌رود.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، زمانی که به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، رهبری هیئت مذاکره‌کننده اتمی را با کشورهای غربی برعهده داشت، نیز به عمان سفر کرده و با مقام‌های آن کشور دیدار کرده بود.

رادیو فردا

این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


5 − = سه

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>