رئیس کل بانک مرکزی اقتصاددان باشد یا بانکدار؟

 

 

6563_Page_ معتقد است: باید روند نزولی قیمت ارز در بازار ادامه یابد و به سمت تک نرخی شدن آن پیش برویم. البته این کار برای دولت بسیار سخت و دشوار است و بی انصافی است که انتظار داشته باشیم طی سه ماه این اتفاق رخ دهد. امید است که تا پایان سال آرامش و ثبات خوبی در بازار ارز ایجاد شود.

وی در گفتگو با اقتصاد ایرانی گفت: انتخاب رئیس کل بانک مرکزی و اعلام سیاست های این مقام تاثیرگذار، می تواند در ایجاد آرامش ارزی موثر باشد.

به گفته این کارشناس مسائل بانکی، رئیس کل بانک مرکزی باید اقتصاددان باشد چراکه بانکداری، شاخه ای از علم اقتصاد است.

مستخدمین حسینی افزود: در شرایط فعلی اقتصاد ایران، یک اقتصاددان بهتر می تواند بانک مرکزی را اداره کند تا یک بانکدار. چراکه رئیس کل بانک مرکزی عضو هیات دولت است و باید یار و حامی دولت باشد و برای پیشبرد اهداف اقتصادی دولت تلاش کند. مرحوم نوربخش هم که در یک دوره بحرانی ریاست بانک مرکزی را پذیرفت، یک اقتصاددان بود که مسائل بانکی را هم به خوبی می دانست. در این مقطع هم اگر رئیس کل بانک مرکزی بانکدار صرف باشد نمی تواند، عملکرد مطلوبی داشته باشد.

وی ادامه داد: باید فردی که با دولت و تفکرات اقتصادی آن هماهنگ است برای این پست انتخاب شود.

این کارشناس بانکی با انتقاد از تبصره ای که در قانون برنامه پنجم، شرط ۱۰ سال فعالیت بانکی را برای رئی کل بانک مرکزی قرار داده است، گفت: گاهی اوقات در تصویب قوانین، فقط شرایط حال دیده می شود. شرط بانکدار بودن برای رئیس کل بانک مرکزی در کشورهای دیگر هم سابقه ندارد. در دیگر کشورها هم یک اقتصاددان بر کرسی ریاست بانک مرکزی تکیه می زند.

منبع: اقتصاد ایرانی


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


3 + = یازده

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>