لغو برخی تحریم‌های نرم‌افزاری گوگل برای ایرانیان

0,,16810929_303,00

شرکت گوگل اعلام کرد که برخی محدودیت‌های نرم افزارهای اندرویدی را برای کاربران ایرانی لغو کرده است. پیش از این نیز شرکت اپل تصمیم مشابهی گرفته بود. منتقدان این تحریم‌ها می‌گویند این تصمیمات کافی نیست.

گوگل در اکانت شبکه اجتماعی گوگل پلاس خود از لغو تحریم برنامه‌های رایگان اندرویدی خبر داد. بر این اساس، تولیدکنندگان این نرم‌افزارها می‌توانند در تنظیمات‌شان اجازه دهند که کاربران ایرانی نیز از آن‌ها استفاده کنند.

محدودیت استفاده از نرم‌افزارهای اندرویدی که رایگان نیستند، برای کاربران ایرانی وجود خواهد داشت.

پیش از این شرکت اپل نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که صادرات نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای این شرکت از ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورها برای استفاده کاربران عادی در ایران بلامانع است.

با این حال همچنان برخی تحریم‌های شرکت اپل برای کاربران ایران و نهادهای دولتی همچنان وجود دارد.

منتقدان لغو تحریم‌ها را ناکافی می‌دانند

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرده بود که از روز نهم خرداد (۳۰ مه) تحریم فروش تجهیزات ارتباطی به ایران لغو می شود. وی هدف این تصمیم دولت آمریکا را جلوگیری از ایجاد یک “پرده آهنین ارتباطی” به دور ایران عنوان کرد.

شرکت ادوبی از اولین کمپانی‌هایی بود که نسبت به برداشتن برخی محدودیت‌ها برای کاربران ایرانی اقدام کرد.

ایالات متحده آمریکا در چهارچوب فشار به حکومت ایران برای توقف برنامه هسته‌ای این کشور، تحریم‌های مختلفی را به تصویب رسانده است. نرم‌افزارها و سخت افزارهای کامپیوتری نیز بخشی از این محدودیت‌ها محسوب می‌شوند.

منتقدان این تحریم‌ها با ناکافی خواندن اقدام‌ها صورت گرفته می‌گویند تحریم‌هایی از این دست بیشتر کاربران عادی ایرانی را هدف قرار می‌دهند. در شرایطی که حکومت ایران نیز اقدام‌ها محدودیت‌کننده‌ی بسیاری را برای دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت و نرم‌افزارهای کامپیوتری انجام داده است.

دویچه وله


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


7 − هفت =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>