اسرار پروژه سایبری ‘نابغه’ علیه ایران فاش شد

cyber789

 

افشاگری ‌های اسنودن نشان می دهد دستگاه ‌های اطلاعاتی امریکا در سال ۲۰۱۱ بیش از ۲۳۰ حمله ‏سایبری  انجام داده‌ اند.

بر اساس اطلاعاتی که ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت داخلی امریکا در اختیار روزنامه ‏واشنگتن پست قرار داده است، دستگاه ‌های اطلاعاتی این کشور در سال ۲۰۱۱، ۲۳۱ یک ‏بار به پایگاه ‌های اینترنتی مختلف به ویژه ایران، روسیه، چین و کره شمالی حمله کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن در روز ۹ شهریور، این اطلاعات که از بودجه محرمانه دستگاه ‌های اطلاعاتی ‏امریکا به دست آمده است، بار دیگر نشان می دهد دولت باراک اوباما بیش از پیش به شبکه‌های رایانه ‏ای خارجی رخنه کرده و فعالیت آنها را مختل کرده است.

مدارک جدید اسنودن همچنین حاکی است دولت امریکا علاوه بر حملات سایبری، کارشناسانی را به ‏کار گماشته است که نفوذ در شبکه های خارجی و به دست گرفتن کنترل آنها را بر عهده داشتند. این ‏عملیات ‏‏ «نابغه»‏‏ نام داشته و بودجه ای بالغ بر ۶۵۲ میلیون دلار ‏را به خود اختصاص داده است.

کارشناسان پروژه ‏‏ نابغه ‏‏ با ‏ساخت و ارسال بدافزار، سالانه دهها هزار رایانه را در جهان آلوده می کنند.

پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی امریکا همچنین فاش کرد تا پایان سال ۲۰۱۳، پروژه نابغه دست‌کم ‏‏۸۵ هزار بدافزار را وارد رایانه هایی در جهان خواهد کرد که از اهمیت راهبردی بالایی برای امریکا ‏برخوردار دارد. این رقم در سال ۲۰۰۸، بیست و یک هزار بدافزار بوده است.

اسناد جدید اسنودن و مصاحبه مسئولان سابق امریکا نشانگر آن است که اقدامات امریکا برای نفوذ در ‏سامانه های رایانه ‌ای بیش از آن چه تصور می رفت، اهمیت داشته و از جنبه تهاجمی بیشتری ‏برخوردار است.

نزدیک به سه چهارم از ۲۳۱ حمله سایبری امریکا در سال ۲۰۱۱ اهدافی را مورد حمله قرار داده ‏است که در نظام راهبردی امریکا بسیار مهم تلقی می شود. بر این اساس، پایگاه های رایانه ای ‏کشورهای ایران، روسیه، چین و کره شمالی یا اقدامات مرتبط با توسعه فعالیتهای هسته ای در زمره ‏اهدافی بوده است.

سال ۲۰۱۰، ایران از نفوذ ویروس ‏‏ استاکس‌نت ‏‏ به رایانه های ‏خود خبر داد و آن را حمله ای از جانب اسرائیل و امریکا توصیف کرد.

ایران هسته ای


این مطلب را چاپ کنید

نظرات شما

ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن قسمت های ستاره دار الزامی است *

*


شش + 9 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>